Brno_4 (1)

ÚSPĚCH NAŠICH ŽÁKŮ NA NÁRODNÍ VÝSTAVĚ HOSPODÁŘSKÝCH ZVÍŘAT BRNO 2019

 

Ve dnech 13. 5. -14. 5. 2019 se žáci 2. ročníku oboru agropodnikání a veterinářství zúčastnili Národní výstavy hospodářských zvířat v Brně.

 

Tato akce je největší přehlídkou živočišné produkce v České republice. Během přehlídek a šampionátů bylo za účasti mezinárodních porotců předvedeno přes 800 kusů zvířat. Nosnými tématy veletrhu byly chovatelství, genetika, veterinární lékařství, technologie a zemědělská technika pro živočišnou výrobu. Veletrh byl určen především odborníkům – chovatelům, zootechnikům, zemědělcům a veterinárním lékařům a školám.

 

V rámci výstavy se také pořádá zemědělská olympiáda, kterou letos připravil Zemědělský svaz České republiky ve spolupráci se Střední školou hospodářskou a lesnickou Frýdlant a dalšími společnostmi.

Učitelé odborných předmětů na pracovišti Zámecká společně se žáky připravili a organizačně zabezpečili zemědělskou olympiádu jako součást doprovodného programu výstavy. Do Brna odjeli žáci třída AV2 v doprovodu vyučujících Ing. Sedláčka a Ing. Maříka. Většina žáků třídy se stala rozhodčími na jednotlivých soutěžních stanovištích, Filip Buchar a Jan Debnár  se vydali zdolávat soutěžní disciplíny a bojovat s ostatními účastníky olympiády o co nejlepší výsledek.

 

Kromě vědomostního testu si vyzkoušeli svoji zdatnost v dojení v expozici Zemědělství žije!, na stánku Výzkumného ústavu živočišné výroby, v.i.i. a Národního centra pro genetické zdroje zvířat zalovili ve vědomostech a poznávání plemen hospodářských zvířat. U prasat je čekal odhad hmotnosti čuníka. A na Agronomické fakultě Mendelovy univerzity si vyzkoušeli odhad hmotnosti semen s porovnáním k objemu. Především pánská část soutěžících se předvedla při disciplíně jízda zručnosti traktorem John Deere od Stromu Praha. K této jízdě ovšem řidičák nepotřebovali. Soutěžilo se totiž v přesnosti a rychlosti jízdy traktorem na dálkové ovládání.

V konkurenci soutěžících z dvaceti družstev středních škol z celé České republiky se naši žáci neztratili a podali skvělé výkony. Filip Buchar se třetím místem probojoval na stupně vítězů a Jan Debnár obsadil 7. příčku.

Děkujeme všem žákům za spolupráci při přípravě a organizaci olympiády, Filipu Bucharovi a Honzovi Debnárovi za skvělou reprezentaci školy.

Brno_1 Brno_2 (1) Brno_2 (2) Brno_4 (1) Brno_5